Kontrasternas By

söndag, 21 juni, 2015 av Camilla Thulin

Vår by pendlar verkligen mellan högt och lågt. I ena ändan av viken är det så topp notch lyxigt att hälften kunde vara nog. Från beachclubbar och lyxiga boutiquerestauranger skvalar det senaste Avicisoundet, ibland framfört av DJ. Yachterna är stora som Finlandsbåtar och nu har t.o.m. det lyxiga varuhuset Beymen öppnat en liten resort filial nere i marinan, även Versace har vräkt upp en glittrar shoppa.  Inne på Beymen kan man shoppa skor från Jimmy Choo, Valentino, YSL, Prada, Zanotti, Tod’s, Phillip Lim, Givenchy,  Pucci, Etro, ja, listan kan göras ännu längre. Givetvis är alla skorna otroligt vackra, men vem ska köpa dem. Madamerna på båtarna äger antingen butikerna, eller har redan hela sortimentet i garderoben och så är det vi andra, som får ägna oss åt fönstershopping. Detta fascinerar mig oerhört, till råga på allt har butikerna öppet året runt. I den andra, gamla delen av byn är det kommunalt liv som pågår, där lever och bor folk och fä, uppblandat med turister, som vi. Det är relativt tyst, ibland kan man höra Zeki Müren ur några gamla högtalare. Enkla bra krogar, fiskebåtar, butiker med plastburkar, apotek med kattmedicin, färgaffär, polis, bank, torg, maknad och en mängd små inrättningar utmed vikens fina strand, som inte på något sätt är överbefolkad. Jag tror att det är just detta, som är charmen med vår by, alla kan hitta något efter smak och plånbok. Idag verkar det omöjligt att ladda ner bilder, har ingen aning om vad det kan vara, möjligen att nätet åker fram och tillbaka!
image
image
image
image
image

Kommentera